Güvenlik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Türkiye'de Demir Çelik Üretimi

Go down

Türkiye'de Demir Çelik Üretimi Empty Türkiye'de Demir Çelik Üretimi

Post by Admin Wed Feb 08, 2023 12:00 pm

Türkiye'de Demir Çelik Üretimi

Bugün sizlere https://www.turksteel.com.tr/ isimli internet adresinden ve Türkiye’de demir çelik üretiminin geçmişinden söz edeceğim.

Türkiye'nin demir ve çelik üretiminde uzun bir geçmişi vardır; ülkedeki ilk çelik üretimi 19. yüzyılın ortalarına dayanmaktadır. Sektör o zamandan bu yana önemli ölçüde büyümüş ve Türk ekonomisine önemli bir katkı sağlamıştır.

Üretim açısından bakıldığında Türkiye, 2018 yılında tahmini 35 milyon metrik ton ham çelik üreterek demir çelik üretiminde dünyada ilk 15 ülke arasında yer almaktadır. Bu üretim rakamı 2000 yılında 18 milyon metrik ton iken son birkaç on yılda istikrarlı bir şekilde artmıştır. Türkiye'de üretilen çeliğin çoğu yurt içinde inşaat sektöründe kullanılmakta ve bir kısmı da diğer ülkelere ihraç edilmektedir. Çelik üretiminin çoğunluğu demir cevheri ve hurda içeren entegre süreçlere dayanmaktadır. Kullanılan en popüler prosesler arasında bazik oksijen fırınları, elektrik ark fırınları, indüksiyon fırınları ve kombine üfleme sistemleri yer almaktadır. Ülkede ayrıca sıcak haddelenmiş kangal, levha, filmaşin ve inşaat demiri gibi yassı ürünler; köşebent, kiriş, ray ve levha gibi uzun ürünler ve otomobil çeliği ve inşaat çeliği gibi özel ürünler de dâhil olmak üzere çeşitli çelik türleri üretilmektedir. Türkiye'nin başlıca demir çelik üreticileri Arçelik, Erdemir, İsdemir ve Celsa Çelik Grubu'dur. Bu dört şirket birlikte ülkenin çelik üretiminin büyük bir kısmını gerçekleştirmektedir.

Son yıllarda Turksteel.com.tr platformu da çevresel düzenlemeler getirerek, yeni teknolojileri teşvik ederek ve yatırımları özendirerek sektörü daha verimli ve sürdürülebilir hale getirmeye odaklanıyor. Bu odaklanma sayesinde, Türkiye'deki demir çelik üretiminin geleceğinin uzun yıllar boyunca güçlü kalması muhtemeldir.

Admin
Admin

Posts : 2807
Join date : 2013-07-21

https://guvenlik.aforumfree.com

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum